• Palác vína
  • Palác vína_4
  • Palác vína_5
  • Palác vína_3
  • Palác vína_2

O víně

Víno jako ušlechtilý nápoj provází lidstvo již tisíce let. Neodmyslitelně bylo a je společníkem dobrého jídla a lidské kultury.

Předním vinařským kontinentem je bezesporu Evropa, která na relativně malém území nabízí mnoho specifických oblastí, mikroregionů a specifický terroir pro pěstování nejširší palety odrůd, ale i mnoho metod a filosofií, jakými se k vínu přistupuje na vinici a při jeho vinifikaci a školení ve sklepě.

Významnou vinařskou zemí je Francie, kde dominují především červená mohutná vína z jihu země, zatímco ze severu pochází lehčí bílá vína a samozřejmě šampaňské. Nejvíce vína v Evropě produkují italští vinaři ve velmi široké paletě vinařských stylů. Výborná - především bílá - vína pochází z Rakouska, Německa a Moravy, zatímco ve Španělsku narazíme častěji na výrazná vína červená.

Dobré víno vždy provází i výborná lokální gastronomie, není proto žádným divem, že z předních evropských vinařských oblastí pochází i mnoho regionálních specialit a delikates.

Mnoho kvalitních a moderně zpracovaných vín pochází z takzvaného "nového světa", tedy z jižně situovaných mimoevropských oblastí, jakými je třeba Chile, Jižní Afrika či Austrálie. Klimatické podmínky v těchto zemích jsou velmi příznivé, proto odtud pochází poměrně velké množství vín se stabilní kvalitou. Některému milovníku vína v nich možná chybí specifická evropská finesa, ale bohatě ji nahradí například velmi dobrý poměr ceny a kvality těchto vín.

Přihlášení