• Palác vína
  • Palác vína_4
  • Palác vína_5
  • Palác vína_3
  • Palác vína_2

ALSASAKO

ALSASKO
I když Alsasko leží relativně daleko na severu, vyznačuje se výjimečně příhodným klimatem. Pásmo Vogéz funguje jako bariéra proti západním větrům a dešti. Výsledkem je, že Colmar má stejně nízký úhrn srážek jako Perpignan na samém jihu Francie. Léta jsou zde teplá a zimy nebývají extrémně chladné. Jaro je mírné a vlhké, naopak podzim bývá teplý a suchý. Vzhledem k tomu, že většina vinic je orientována na jihovýchod, jsou zde zajištěny vynikající podmínky pro vysoce kvalitní vinařství.

Ten, kdo se podívá na alsaské vinice ze vzduchu, získá pravděpodobně pocit, jako by letěl nad mozaikou. Vinice jsou většinou velmi malé, čátečně v důsledku způsobu dědění, ale také z důvodu místních půdních podmínek. Kdysi dávno tvořily Vogézy a Schwarzwald jedno pohoří, které bylo součástí rozsáhlé hornaté oblasti pokrývající dvě třetiny území Francie. Přibližně před 50 miliony let se pohoří rozestoupilo a vymodelovalo údolý Rýna.

Díky tomuto vývoji zde existují různé typy půd a hornin nerovnoměrně rozmístěných po celém údolí – jíl, křída, slín, žula, rula a dokonce vulkanické horniny. Každá ze sedmi odrůd pěstovaných v Alsasku vyžaduje jinou půdu. To vysvětluje, proč se zde vyskytuje tolik drobných vinic.

SEDM ODRŮD ALSASKA

U většiny francouzských vín je nejdůležitější informací na etiketě označení místa původu. V Alsasku se všechna vína nazývají „Appellation Alsace Contrôllée", ale rozeznávají se podle odrůd hroznů, např. Ryzlink, Sylvánské, Tramín kořenný, Pinot blanc, Pinot noir nebo Pinot gris. Pouze u Muškátu se uvádí také název oblasti, protože ve Francii existuje mnoho různých druhů muškátových vín. Výše uvedená skutečnost neplatí v žádné jiné oblasti ve Francii.

Přihlášení