• Palác vína
  • Palác vína_4
  • Palác vína_5
  • Palác vína_3
  • Palác vína_2

BURGUNDSKO

Již keltští druidové znali tajemství divoké révy v období dávno před Kristem. V Burgundsku se v té době vyráběla zkvašená hroznová šťáva. První důkazy organizovaného vinařství pocházejí ze 7. století př. Kr., kdy se Keltové vrátili z výbojů do Itálie a přivezli s sebou keře kultivované vinné révy. Jako první se se zdejšími vinicemi seznámili Řekové, ale obchodovat s nimi začali až římští dobyvatelé.

Po pádu Římské říše začali mnichové z Cluny a Citeaux šířit burgundské víno za hranice své země. Po staletí byla burgundská vína nejlepší v celém křesťanském světě. Po Velké francouzeské revoluci se vinice vrátili opět do rukou samotných vinařů, ovšem výsledkem bylo jejich velké rozdrobení.

Burgundsko je terroir, oblast s vápenitou, slínovitou, jílovitou a oblázkovitou půdou s občasnými stopami železa. Místnímu vínu dodávají osobitý charakter nejen půdní podmínky, ale i drsné zimy a teplá léta. Burgundsko tvoří složitá mozaika vinic (climat), obcí, clos a crus, které se dělí do čtyř označení původu.

PĚT ODRŮD BURGUNDSKA

Aligoté

Gamay

Chardonnay

Pinot noir

Sauvignon

OZNAČENÍ PŮVODU

Appellation régionale

Apelace

Appellation premier

Grand crus

VINAŘSKÉ OBLASTI BURGUNDSKA

Auxerrois

Beaujolais

Beaujolais villages

Côte de Beaune

Côte de Châlonnaise

Côte de Nuits

Coteaux du Lyonnais

Chablis

Mâconnais

Přihlášení