Vinařství Šalša

ART Collection MH

Vinařství Václav Šalša

Vinařství Václav Šalša

Vinařství s rodinnou tradicí se nachází v obci Čeložnice u Kyjova. Oblast je jako stvořená pro pěstování vinné révy a tvorbě lahodného moku, kterým víno bezesporu je. Navazuje na staré vinařské tradice v rodině (první dochované zmínky sahají do roku 1796) a při výrobě vína využívá moderních šetrných technologií. Snaží se produkovat vysoce kvalitní odrůdová vína s typickým charakterem a svěžestí pro vinařskou oblast Slovácko. Na celkem 16 ha vlastních vinic pěstuje odrůdy Sauvignon, Chardonnay, André, Tramín, Hibernal, Malverinu, Rulandské šedé, Muškát, Irsai Oliver, Pálavu, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Solaris a Laurot. Zaměřujeme se na výrobu přívlastkových vín, které dodává do prestižních restaurací a hotelů.

Art Collection

Art Collection

V průběhu května 2015 jsme představili vína ročníků 2014 a 2013 s novými etiketami, které vznikly ve spolupráci s naším kamarádem, skvělým umělcem, výtvarníkem a moravským rodákem Michalem Halvou. Jeho obrazy, které jsou jakoby z říše fantazie, se budou postupně objevovat na vínech vinařství Šalša. Jeho obrazy nás natolik učarovali, že jsme se rozhodli propojit tato dvě nádherná umění rodící se v moravských krajích - krásný svět vína a nádherných obrazů. 

Na konci března 2017 představíme vína z ročníku 2016. Můžete se těšit na Vaše oblíbené odrůdy, zároveň představíme i několik novinek, kde se objeví nové motivy z díly Michala Halvy.

Michal Halva

Michal Halva

Michal Halva maluje a kreslí již od dětství. Výtvarné vzdělání získal u prof. M. H. Heindlové, studiem dějin umění, odborné literatury a vlastní intenzivní tvorbou.

Od kresby a grafiky přešel ke složité kombinované technice, kdy při využití podkladových materiálů vytváří výrazné struktury v obrazech. Pomocí komplikovaně skládaných jednoduchých prvků dosahuje výrazově zajímavých kompozic. Obrazy jsou plné záhadných stylizovaných figur, šifer, symbolů a znaků a oslovují diváka záhadnou atmosférou výjimečného a nadpřirozeného světa. Halvovy obrazy popouští uzdu lidské fantazii, jsou výzvou k zamyšlení a hledání souvislostí.

Michal Halva je autorem, který mistrně zvládá klasické výtvarné techniky a neustále hledá a zdokonaluje techniky nové a netradiční.

Výjimečnost jeho tvorby zaujala i v Japonsku, kde realizoval několik samostatných autorských výstav. Vystavuje také v galeriích v ČR a Evropě. Jeho dílo je zastoupeno v soukromých sbírkách po celém světě.

Miroslav Horníček o setkání s Michalem Halvou

Když jsem se setkal s malířem Michalem Halvou a jeho obrazy, hned jsem věděl, že jsem se ocitl tak trošku v jiném světě. A já si myslím, že malování má toto poslání, uvádět člověka do svého světa a od začátku jsem se tiše radoval, protože jeho svět je zajímavej, vtipnej, tak trochu komediální, barevnej, prostě jinej a od umění nemá člověk čekat víc nebo něco jiného, než být obrazy uváděn do světa fantazie a pomalu se podřizovat, zvykat si na něj a zabydlet se v něm.

Rád bych, aby Michal Halva dál pokračoval ve svém konání a aby dál roznášel tu radost, která vane z jeho obrazů, protože v dnešním světě to člověk potřebuje. Toto je svět počítačů, techniky, mnohdy šedivej a nesmyslnej, svět moderních pokusů a výstřelků, kdežto Halvovy obrazy mne vedou jinam. Osvobozují mne z té šedi přístrojů a jsem mezi nimi šťasten. Takže jsem rád, že jsem mohl Michala Halvu pozdravit, osobně s ním pobýt, popít červeného vína a popřát mu na další cestu životem a kumštem mnoho dobra.

Děkuji a připíjím na zdraví.

Miroslav Horníček

Přihlášení